BIKE

3. června 2008 v 17:44
Bike
Freestyle BMX je disciplína jízdy na bytelném bicyklu s koly o rozměru 20 palců. Jezdec se snaží svou jízdu naplnit různými akrobatickými triky a prvky.
Vzhled kola
Rám kola je relativně nízký a délka se liší podle disciplíny, je snaha aby kolo bylo jako celek co nejbytelnější, nejovladatelnější a co možná nejlehčí.Způsob provádění triků se liší podle disciplín: street, dirt jump "dj", flatland, vert…Značně se také liší vybavení kol na určité disciplíny, například pegy… Na flatland se používají tlusté a neklouzající, aby se na nich dalo dobře balancovat a vždy bývají 4. Na street se vozí tenčí, odolnější a kluzčí pegy, někdy jen v páru na pravé či levé straně kola, záleží na jezdci, který si volí stranu grindu (jízda po pegách na hraně překážky), icepicku atd. Někteří jezdci nevozí pegy žádné. U dirtu zpravidla pegy na BMX chybí.Většinou však lidé kombinují různé styly, nejčastěji dirt a street, jelikož mají spoustu společných prvků.
Překážky
Různé disciplíny si vyžadují různé překážky.Ve streetu se využívají překážky z běžné ulice. Tyto překážky bývají různé patníky, zídky, terénní nerovnosti,odpadkové koše, lavičky, zábradlí, wallridy na zakřivených i rovných zdech, atd. Vznikají však i speciální místa, skate parky nebo bike parky, s U-rampami, funboxy, spinami, raily a bangy, které nahrazují uliční prostředí a kupí různé prvky na jedno místo.Prakticky základním kamenem tohoto stylu je "bunny hop" - výskok ze zadního kola, z manuálu (jízdy po zadním kole) se jezdec odrazí ze zadního kola do vzduchu a z tohoto prvku vychází prakticky vše další.V dirtu se využívá velkých skoků a času kdy je jezdec s kolem ve vzduchu. V této době provádí jezdec různé triky, například otočení se s kolem o 360°, protočení řídítek (barspin), salto vzad (backflip), salto vpřed (frontflip), a další. Jezdí se většinou na uměle vytvořených dirtech.Ve flatlandu se využívají rovné neklouzavé plochy kde je možno s kolem dobře manipulovat a různě většinou bez výskoků pod sebou protáčet rám (tailwhip) a podobné triky.V poslední době je modou takzvaný "brakeless" což je ježdění bez brzd, také se hodně oblékají dámské uplé džíny a trika, jezdci jezdi většinou ve skateových botech. V České Republice najdeme progresivní praky hlavně v Pardubicích, v Praze na Štvanici, Úpici, Frýdku Místku, Novém Bydžově, Ustí nad Labem, Praze Bábě a navíc se můžeme těšit na park v Hradci
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama